Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Czy można odzyskać przedawniony dług?

Wiele osób zastanawia się czy można w jakiś sposób odzyskać przedawniony już dług. Przepisy podatkowe dają pełną informację na ten temat- można, czy nie można?.

Według ww. przepisów prawa przedawnienie oznacza po prostu że nastąpiło już nieodwracalne wygaśnięcie zobowiązania.

W wyżej wymienionej sytuacji, nie będzie już możliwości żądania zapłaty od kontrahenta. Co dla wierzyciela jest ogromną konsekwencją, dlatego tak ważne jest, aby pilnował on terminu płatności swoich kontrahentów. Później nie będzie już możliwości cofnięcia przedawnienia długu.

Jednakże, aby uchronić się przed utratą szansy odzyskania swoich należności, można po prostu przerwać bieg przedawnienia. Tym samym czas zacznie odliczanie na nowo, a poprzedni okres zostanie anulowany.

W jaki sposób wznowić czas (przerwać bieg przedawnienia długu)?

Wierzyciele mogą tak jakby wznowić procedurę poprzez przerwanie biegu przedawnienia długu, zerując jego czas. Jednakże aby tego dokonać muszą:

  • każdą czynność dokonywać przed sądem (np. poprzez złożenie pozwu);

  • wszczęć mediację (bardzo popularna metoda odzyskiwania należności i bardzo skuteczna wbrew pozorom. Bardzo często udaje się wierzycielom odzyskać swoje należności bez wszczynania postępowania sądowego);

  • uznać roszczenia przez dłużnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *