Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Czy można rozliczać się z współmałżonkiem?

startup-593324_640

Według przepisów prawa współmałżonkowie mają prawo do łącznego opodatkowania dochodów. Jednakże ta możliwość posiada wiele odstępstw od reguły.

W momencie gdy jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą na zasadzie opodatkowania liniowego, a jego działalność jest zawieszona to i tak nie ma możliwości wspólnego rozliczenia się. Dlaczego?

W związku z powyższym, niektórzy zostali pozbawieni zastosowania takiej możliwości. Między innymi są to małżonkowie u których w roku podatkowym chociażby do jednego z nich miały zastosowanie przepisy dotyczące opodatkowania podatkiem liniowym (art. 6 ust. 8 ustawy o PIT).

Tak więc, jezeli jeden z wspolmalzonkow dokona wyboru sposobu opodatkowania podatkiem liniowym wyklucza mozliwosc zastosowania wspolnego opodatkowania dochodow. Nie ma na to rowniez wplywu fakt, ze dochody z danej dzialalnosci byly zerowe czy zrodla ich uzyskania byly inne niz z prowadzonej dzialalnosci gospodarczej – i tak nastepuje tu utrata mozliwosci wspolnego opodatkowania dochodow.

W związku z wymienioną na wstępie przykładową sytuacą, gdy jeden z małżonków zawiesił działalność i tak nie ma możliwości wspólnego rozliczenia się z małżonkiem, nawet mimo tego, iż działalność została zawieszona.

Jednakże nalezy tu także nawiązać do pojęcia zawieszenia działalności, ponieważ fakt ten nie jest jednoznaczny z likwidacją działalności. Jak sama nazwa wskazuje „zawieszenie” oznacza, że firma nie została zlikwidowana, a zawieszona na jakiś okres czasu bądz na zawsze, ale przychody z tej działalności nie są już osiągane, są = zero. Nie zmienia to jednak faktu, że do danej działalności a raczej jego właściciela są nadaj zastosowane przepisy o podatku liniowym.
Aby potwierdzić ww. stwierdzenia można powołać się na interpretację indywidualną z 20 kwietnia 2015 r., sygn. IPPB1/4511-261/15-2/KS1:

 (…) jeżeli podatnik posiada zarejestrowaną działalność gospodarczą, opodatkowaną zgodnie ze sposobem, o którym mowa w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mimo zawieszenia tej działalności, jest pozbawiony możliwości wspólnego rozliczenia podatkowego za ten rok, w którym był opodatkowany na ww. zasadach.
 Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy prawne stwierdzić należy, że Wnioskodawca nie ma możliwości skorzystania z preferencyjnego opodatkowania dochodów osiąganych przez małżonków zgodnie z brzemieniem art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w sytuacji, gdy w roku poprzedzającym rok, którego dotyczy rozliczenie Wnioskodawca zawiesił wykonywaną działalność gospodarczą (opodatkowaną podatkiem liniowym 19%) oraz powiadomił o tym właściwy urząd skarbowy (…).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *