Nota korygująca to po prostu dokument korygujący fakturę pierwotną. Jest on bardzo często utożsamiany z pojęciem faktury korygującej, ponieważ odnosi się również do korekty.
Różnica między fakturą korygującą a notą jest znacząca. Przede wszystkim rozróżnia je fakt wystawienia dokumentu korekty, mianowicie notę korygującą wystawia nabywca, a nie sprzedawca – jak ma się to w przypadku faktury korygującej.
„Nabywca towaru lub usługi, zgodnie z art. 106k ust. 1 ustawy VAT, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki, z wyjątkiem pomyłek w zakresie danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8-15 ustawy, może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą.”
Do tego dochodzi jeszcze różnica w kwestii korygowania błędów – dla poszczególnych korekt są wyznaczone możliwe do poprawy rodzaje błędów. Nota korygująca przeznaczona jest do poprawy błędów takich jak: imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy.
Dodatkowo należy podkreślić fakt, że samo wystawienie noty przez nabywce nie jest wystarczające. Potrzebna jest jeszcze akceptacja noty przez samego wystawcę faktury, a więc w tym wypadku przez sprzedawcę. Sprzedawca musi potwierdzić, iż faktura faktycznie posiada błędne dane na fakturze, które muszą być poprawione notą korygującą. Dzięki takiej informacji sprzedawca dodatkowo może też wprowadzić zmiany w swojej bazie, np. w programie do wystawiania faktur.