Księgowość przeznaczona dla małych firm, to księgowość zwana uproszczoną. Dotyczy tylko mikro i małych przedsiębiorstw, które albo prowadzą jednoosobową działalność, albo zatrudniają mała liczbę osób.
Uproszczona księgowość przynosi małym przedsiębiorcom duże ułatwienia względem księgowości. Nie są oni zmuszeni do ewidencjonowania zdarzeń w skomplikowanej i rozbudowanej formie, ponieważ dla nich przeznaczone są nieco łatwiejsze metody. Między innymi mogą prowadzić swoją księgowość za pomocą KPiR (Księga Przychodów i Rozchodów) lub Ryczałtu (ewidencja przychodów przy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych).
Warto jeszcze wspomnieć, że poza obowiązkiem prowadzenia uproszczonej księgowości podatnicy Ci zmuszeni są również do prowadzenia innych ewidencji, taki jak: ewidencja środków trwałych, przebiegu pojazdu lub wyposażenia etc.
Podatnicy, którzy zarejestrowani są jako podatnicy czynni VAT muszą prowadzić rejestr sprzedaży i zakupu, co oznacza, że muszą rozliczać się w danym okresie rozliczeniowym z Urzędem Skarbowym wypełniając odpowiednie deklaracje i dostarczając je (np. deklaracja VAT7).
Na koniec należy przypomnieć, iż prowadzenie uproszczonej księgowości nie jest zbytnio skomplikowane i wymaga tylko znania podstaw rachunkowości lub bieżących przepisów prawa, aby odpowiednio kontrolować swoja księgowość wg zmieniających się ustaw. W związku z tym, iż księgowość ta nie jest zbyt mocno skomplikowana przedsiębiorca może prowadzić ją na programie księgowym, np. w formie online. Znacznie ułatwi to prowadzenie księgowości, ponieważ obecne programy praktycznie całkowicie uzupełniają dane księgowania za użytkownika (przedsiębiorce). Wystarczy wprowadzić fakturę do systemu, a program zaczyta wszystkie dane z faktury do księgowania i doda odpowiedni wpis.