Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Dni wolne od pracy – 2019 rok

Powoli zbliżamy się do końca roku, oznacza to nowe zmiany i plany, także te dotyczące planowanych urlopów i wykorzystania dni świąt – wolnych od pracy. Poniżej przedstawimy pełną listę.

Dla pracowników pracujących w podstawowym trybie pracy, a więc pięciodniowym z wolnymi sobotami i niedzielami, dni świąteczne, a więc wolne od pracy będą wyglądały następująco – czytaj poniżej.
Dni wolne od pracy
Pewnie jest to, że żadne święto w 2019 roku nie wystąpi w sobotę. Co oznacza, że pracodawca nie będzie miał obowiązku wyznaczenia innego dnia wolnego od pracy za święto przypadające w sobotę. W tej sytuacji pracownicy nie mają co liczyć na dodatkowe dni wolne od pracy.

Natomiast większość świąt przypadnie w 2019 roku głównie w dni robocze, co oznacza, że pracownicy mogą liczyć na dodatkowe dni wolne. Natomiast pozostałe święta, a dokładnie trzy – Trzech Króli (6 stycznia), Wielkanoc (21 kwietnia) i Zesłanie Ducha Świętego (9 czerwca), wypadną w niedzielę. Tak więc, nie wiąże się to z dniem wolnym dla pracowników.

Długie weekendy

Nawiązując do dni wolnych od pracy, które wystąpią najbliżej weekendu, warto będzie ująć je w swoich planach urlopowych, aby wydłużyć weekendy i tym samym swoje okresy urlopowe na wyznaczone wyjazdy.

Są to dla przykładu dni wypadające w środy, czwartki czy piątki. Mianowicie:

  • Maj: 1 maja (Święto Pracy) wypada w środę, natomiast 3 maja (Święto Narodowej Trzeciego Maja) wypada w piątek. W związku z czym wystarczy wziąć dodatkowy dzień wolny w czwartek, aby cieszyć się długim weekendem.
  • Czerwiec: 20 czerwca (Boże Ciało) przypada w czwartek. Tak więc, wystarczy wziąć dodatkowy dzień wolny w piątek, aby cieszyć się długim weekendem.
  • Sierpień: 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny) wypada w czwartek. Tak więc wystarczy również wziąć dzień wolny w piątek, aby cieszyć się długim weekendem.
  • Listopad: 1 listopada (Wszystkich Świętych) wypada w piątek, tak więc mamy długi weekend bez dodatkowych dni wolnych (lub ewentualnie wziąć wolny czwartek, aby go wydłużyć) i możemy zaplanować dłuższy wyjazd.
  • Grudzień: 25 i 26 grudnia (Boże Narodzenie) wypada w środę i czwartek. Oznacza to, że wystarczy wziąć wolny piątek, aby cieszyć się długim weekendem.
Godziny pracy

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o łącznej sumie godzin pracy, jakie nas czekają w nowym roku.

Zatem najdłuższym miesiącem pracy będzie na pewno lipiec i październik. We wspomnianych miesiącach będzie to 184 godzin pracy, a więc 23 dni. Może to właśnie wtedy warto wykorzystać swój urlop? aby nieco zmniejszyć sobie te godziny pracy 😉

Natomiast najmniej godzin pracy przypadnie na miesiąc czerwiec i listopad. We wspomnianych miesiącach będzie to 152 godzin pracy, a więc 19 dni. Wynika to ze świąt (a więc dodatkowych dni wolnych) oraz krótkiego miesiąca pracy (dni robocze).

Łączna suma roczna

Patrząc na łączną sumę wszystkich dni wolnych od pracy w ciągu roku (licząc święta i weekendy), to w 2019 roku będzie 114 dni. Niestety dni pracujących będzie aż 251 dni, a łączna suma godzin pracujących wyniesie 2008 godzin. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *