Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Zerowy PIT dla osób poniżej 26 roku życia od 1 sierpnia 2019 roku

Od 1 sierpnia 2019 roku w życie wchodzi nowelizacja ustawy o PIT, która przewiduje zerową stawkę podatku dochodowego od osób fizycznych, dla osób poniżej 26 roku życia, pracujących na umowie o pracę lub zlecenie. Składki podatkowe od sierpnia do końca roku będą mogły być wypłacane miesięcznie (po złożeniu odpowiedniego oświadczenia pracodawcy) lub wypłacone w formie zwrotu podatku w zeznaniu rocznym za 2019 rok.

Zerowy podatek PIT dotyczy wyłącznie przychodów z pracy (umowa o pracę, stosunek pracy, stosunek służbowy, praca nakładcza, spółdzielczy stosunek pracy) oraz umów zlecenia. Poprawki dotyczące umów o dzieło, osób samozatrudnionych, czy prowadzących własną działalność gospodarczą, zostały odrzucone w senacie. Zwolnienie z podatku dochodowego nie dotyczy również szeregu zasiłków m.in. chorobowego, macierzyńskiego, dla bezrobotnych, oraz stypendiów, alimentów czy odpraw.

Zwolnienie z podatku dochodowego przewiduje restrykcje dotyczące limitów zarobków  osób poniżej 26 roku życia. Dochód nie może przekraczać kwoty 85 528 zł brutto w roku podatkowym. Limit ten w 2019 roku, w związku z wprowadzeniem go w życie od 1 sierpnia, będzie wynosić 5/12 tej kwoty, czyli 35 636,67 zł za okres od sierpnia do grudnia 2019 roku. Dochód przekraczający te kwoty będzie opodatkowany wg dotychczasowych stawek. Co istotne, limity  te dotyczą wszystkich, łącznych dochodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę czy zlecenia w rozliczeniu rocznym.

Warunkiem objęcia podatnika zwolnieniem z PIT, już od sierpnia 2019 roku, jest wystosowanie do płatnika (pracodawcy) oświadczenia o objęciu całkowitym zwolnieniem z podatku dochodowego. Po otrzymaniu takiego oświadczenia pracodawca zobowiązany jest do wypłacania zaliczek na podatek dochodowy pracownikowi (dodanie do wynagrodzenia). Jeżeli pracownik takiego oświadczenia nie wystawi, wszystkie zaliczki zostaną zwrócone mu w formie zwrotu podatku, po złożeniu deklaracji podatkowej za 2019 rok. Od 1 stycznia 2020 roku wszystkie zaliczki na podatek dochodowy pracownika do 26 roku życia, po prostu nie będą pobierane. Zapłata za składki ZUS oraz NFZ obowiązywać będzie bez zmian.

Wg danych Ministerstwa Finansów zwolnienie z PIT obejmie około 2 miliony osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *