Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Zawiadomienie o zmianie urzędu skarbowego

Do 15 października wybrani podatnicy muszą zgłosić zmianę urzędu skarbowego – albo ze zwykłego urzędu na wyspecjalizowany albo odwrotnie.

Wspomniane zawiadomienie należy przekazać do 15 października bieżącego roku.

Zawiadomienie muszą złożyć:

  • podatnicy, którzy od przyszłego roku mają być obsługiwani przez wyspecjalizowane urzędy skarbowe oraz
  • podatnicy, którzy od przyszłego roku tracą status podatników podlegających pod wyspecjalizowane urzędy skarbowe.

Dodatkowo:

Zmiana właściwości urzędu skarbowego następuje z mocy prawa, jednak podatnicy powinni dokonać zgłoszenia faktu zmiany właściwości. Zawiadomienie o zmianie właściwości należy złożyć do dotychczas właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie do 15 października 2018 r. Zawiadomienia należy dokonać w formie pisemnej. Zawiadomienie następuje w roku poprzedzającym rok, od którego nastąpi zaliczenie do kategorii podlegającej pod WUS, lub wyłączenie z tej kategorii ( §6 rozporządzenia) . Tym samym zawiadomienie w 2018 r. składają podatnicy, w przypadku których zmieni się właściwy urząd skarbowy w 2019 r.

Inny termin zgłoszenia mają wyłącznie tzw. podmioty z kapitałem zagranicznym, które zostaną włączone do kategorii podatników obsługiwanych przez wyspecjalizowany urząd skarbowy w okresie od 15 października do 31 grudnia. W ich przypadku zawiadomienie należy złożyć w ciągu 7 dni od włączenia, ale nie później niż 31 grudnia roku poprzedzającego rok, od którego zmienia się urząd skarbowy.

Kary za nie złożenie zawiadomienia

Przepisy Kodeksu karnego skarbowego przewidują karanie grzywną podatników, którzy wbrew obowiązkowi nie składali w terminie właściwemu organowi wymaganej informacji podatkowej (art. 80 k.k.s.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *