Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

W jakiej formie składać deklaracje rozliczeniowe ZUS?

keyboard-498396_640

Wszystkie deklaracje rozliczeniowe muszą być przekazywane do ZUS-u. Jednakże nie to jest problemem przedsiębiorców. Problem pojawia się w momencie, gdy przedsiębiorcy mają wysłać swoje deklaracje, ale kompletnie nie wiedzą jaka forma przekazu deklaracji jest dla nich dostępna – obowiązująca.

Dla wyjaśnienia wyżej wymienionych wątpliwości przedstawimy informacje na temat formy przekazu dokumentów rozliczeniowych do ZUS.

  • Płatnicy, którzy zatrudniają dużo pracowników, a więc rozliczają składki za więcej niż 5 ubezpieczonych, mogą przekazywać deklaracje do ZUS-u w formie elektronicznej. 

W tym wypadku przedsiębiorcy mogą pracować bez problemu na programach kadrowo-płacowych online – tworząc tam swoje dokumenty rozliczeniowe w wyznaczonym formacie. Następnie wygenerowane dokumenty rozliczeniowe (za swoich pracowników) w programie online mogą wysyłać co miesiąc bezpośrednio z tychże programów do ZUS-u. Jeżeli jednak dane programy nie mają możliwości wysyłki deklaracji z programu do ZUS, alternatywnie przedsiębiorcy mogą je pobierać w odpowiednim formacie (druk ZUS DRA wraz z załącznikami), a następnie importować je do programu „Płatnik”, aby wysłać je do ZUS-u.

  • Płatnicy, którzy natomiast prowadzą własną działalność sami – czyli nie zatrudniają żadnych pracowników w swojej firmie lub zatrudniają nie więcej niż 5 ubezpieczonych – mają dowolność w wyborze formy przekazu deklaracji. Oznacza to, że mogą dostarczać swoje deklaracje w formie tradycyjnej (papierowej) lub w formie elektronicznej (jak powyżej).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *