Wszystkie deklaracje rozliczeniowe muszą być przekazywane do ZUS-u. Jednakże nie to jest problemem przedsiębiorców. Problem pojawia się w momencie, gdy przedsiębiorcy mają wysłać swoje deklaracje, ale kompletnie nie wiedzą jaka forma przekazu deklaracji jest dla nich dostępna – obowiązująca.
Dla wyjaśnienia wyżej wymienionych wątpliwości przedstawimy informacje na temat formy przekazu dokumentów rozliczeniowych do ZUS.
- Płatnicy, którzy zatrudniają dużo pracowników, a więc rozliczają składki za więcej niż 5 ubezpieczonych, mogą przekazywać deklaracje do ZUS-u w formie elektronicznej.
W tym wypadku przedsiębiorcy mogą pracować bez problemu na programach kadrowo-płacowych online – tworząc tam swoje dokumenty rozliczeniowe w wyznaczonym formacie. Następnie wygenerowane dokumenty rozliczeniowe (za swoich pracowników) w programie online mogą wysyłać co miesiąc bezpośrednio z tychże programów do ZUS-u. Jeżeli jednak dane programy nie mają możliwości wysyłki deklaracji z programu do ZUS, alternatywnie przedsiębiorcy mogą je pobierać w odpowiednim formacie (druk ZUS DRA wraz z załącznikami), a następnie importować je do programu „Płatnik”, aby wysłać je do ZUS-u.
- Płatnicy, którzy natomiast prowadzą własną działalność sami – czyli nie zatrudniają żadnych pracowników w swojej firmie lub zatrudniają nie więcej niż 5 ubezpieczonych – mają dowolność w wyborze formy przekazu deklaracji. Oznacza to, że mogą dostarczać swoje deklaracje w formie tradycyjnej (papierowej) lub w formie elektronicznej (jak powyżej).