Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Ulga internetowa – rozliczenie podatkowe

Podczas corocznego rozliczenia podatkowego nasuwa się pytanie, czy w tym roku będzie możliwość odliczenia ulgi za internet. W ostatnich latach ta ulga została dość ograniczona, jest możliwość skorzystania z niej, aczkolwiek nie wszyscy będą mogli z niej skorzystać. Z ulgi za internet można skorzystać wyłącznie przez dwa następujące bezpośrednio po sobie lata podatkowe. Czyli, jeśli ktoś składał deklarację za rok 2018, to i za rok 2019 będzie mógł wykazać ulgę.

Komu przysługuje ulga za internet ?

Z ulgi internetowej może skorzystać podatnik wypełniający roczne zeznania podatkowe PIT-37, PIT-36, PIT-28, który w poprzednim roku podatkowym poniósł wydatki na użytkowanie internetu.

Jaką kwotę możemy odliczyć ?

Niestety, lat korzystania z ulgi nie można rozdzielać. Jak najbardziej, można korzystać z internetu nie odliczając go i dopiero po kilku latach rozpocząć korzystanie z odliczeń. Podatnik ma prawo skorzystać z odliczenia w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł. Natomiast w przypadku rozliczenia małżonków, ta kwota się podwaja (wynosi 1520 zł).

Ulga internetowa – a miejsce zamieszkania

Nie ma obecnie konieczności udowadniania administracyjnej rejestracji (zameldowania) w miejscu korzystania z sieci. Nie ma również obowiązku, by z sieci korzystać tylko w miejscu zamieszkania. Stąd też zakres ulgi znacznie się rozszerza. Ulga związana jest z korzystaniem z sieci internet. Oznacza to, że prawo do ulgi ma nie tylko korzystający z sieci w miejscu zamieszkania, ale również podatnik posiadający internet w telefonie komórkowym, lub posiadający przenośny modem podłączany do laptopa.

Czy faktury za Internet trzeba przechowywać w razie kontroli ?

Nie ma takiego obowiązku, aby posiadać faktury za korzystanie z usługi dostępu do sieci internet, natomiast warto jest je gromadzić. Stanowią one bowiem najbezpieczniejszy dowód dla organu skarbowego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *