Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Ulga internetowa – rozliczenie podatkowe

Podczas corocznego rozliczenia podatkowego nasuwa się pytanie, czy w tym roku będzie możliwość odliczenia ulgi za internet. W ostatnich latach ta ulga została dość ograniczona, jest możliwość skorzystania z niej, aczkolwiek nie wszyscy będą mogli z niej skorzystać. Z ulgi za internet można skorzystać wyłącznie przez dwa następujące bezpośrednio po sobie lata podatkowe. Czyli, jeśli ktoś składał deklarację za rok 2018, to i za rok 2019 będzie mógł wykazać ulgę.

Komu przysługuje ulga za internet ?

Z ulgi internetowej może skorzystać podatnik wypełniający roczne zeznania podatkowe PIT-37, PIT-36, PIT-28, który w poprzednim roku podatkowym poniósł wydatki na użytkowanie internetu.

Jaką kwotę możemy odliczyć ?

Niestety, lat korzystania z ulgi nie można rozdzielać. Jak najbardziej, można korzystać z internetu nie odliczając go i dopiero po kilku latach rozpocząć korzystanie z odliczeń. Podatnik ma prawo skorzystać z odliczenia w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760 zł. Natomiast w przypadku rozliczenia małżonków, ta kwota się podwaja (wynosi 1520 zł).

Ulga internetowa – a miejsce zamieszkania

Nie ma obecnie konieczności udowadniania administracyjnej rejestracji (zameldowania) w miejscu korzystania z sieci. Nie ma również obowiązku, by z sieci korzystać tylko w miejscu zamieszkania. Stąd też zakres ulgi znacznie się rozszerza. Ulga związana jest z korzystaniem z sieci internet. Oznacza to, że prawo do ulgi ma nie tylko korzystający z sieci w miejscu zamieszkania, ale również podatnik posiadający internet w telefonie komórkowym, lub posiadający przenośny modem podłączany do laptopa.

Czy faktury za Internet trzeba przechowywać w razie kontroli ?

Nie ma takiego obowiązku, aby posiadać faktury za korzystanie z usługi dostępu do sieci internet, natomiast warto jest je gromadzić. Stanowią one bowiem najbezpieczniejszy dowód dla organu skarbowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *