Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Ubezpieczenie samochodu w leasingu – najważniejsze informacje

Ubezpieczenie samochodu w leasingu – najważniejsze informacje

Z możliwości oferowanych przez leasing chętnie korzystają zarówno przedsiębiorcy, jak i konsumenci. Warto jednak pamiętać o tym, że samochód w leasingu – podobnie jak każdy inny pojazd – musi zostać, posiadać ubezpieczenie. Zazwyczaj poza obowiązkowym OC należy jeszcze wykupić inne, równie ważne polisy. Osoby korzystające z tego rozwiązania często zastanawiają się, gdzie najlepiej wykupić pakiety ubezpieczeń oraz z jakimi kosztami wiąże się to przedsięwzięcie. Warto zatem poznać szereg najważniejszych informacji na temat leasingu samochodowego oraz ubezpieczania w jego ramach pojazdów mechanicznych.

Czym jest leasing?

Pod pojęciem leasingu rozumie się zazwyczaj specjalną umowę cywilnoprawną zawieraną na określony czas pomiędzy dwiema stronami. Na jej mocy leasingodawca przekazuje leasingobiorcy samochód w użytkowanie, pozostając jednak formalnie właścicielem pojazdu. Leasingobiorca za udostępnienie mu auta opłaca regularnie należność w określonej wysokości.

W leasing można wziąć różne rodzaje pojazdów. Zwykle dotyczy to samochodów osobowych, dostawczych i ciężarowych. Czasem też z tej samej formy finansowania korzysta się przy traktorach, kombajnach, karczownikach, zagęszczarkach itp. Niekiedy leasingodawcy wymagają od drugiej strony umowy uiszczenia opłaty wstępnej, nie jest to jednak praktykowane we wszystkich firmach. Większość umów zawierana jest na okres od 2 do 5 lat, po upływie tego okresu leasingobiorca sam decyduje, czy chce zwrócić użytkowany do tej pory samochód, czy też go wykupić po preferencyjnych cenach.

Ubezpieczenie leasingowanego samochodu

O tym, z oferty jakiej firmy ubezpieczeniowej skorzystać w przypadku leasingowanego samochodu, decyduje zawsze leasingodawca jako właściciel pojazdu. Klient może tylko zaproponować określone rozwiązanie, ale ostateczną decyzję w tej sprawie podejmuje właściciel. Czasem leasingodawcy udostępniają użytkownikom aut możliwość wyboru ubezpieczenia GAP dotyczącego utraty wartości pojazdu. Polisa ta w pełni chroni leasingobiorcę np. przed skutkami szkód poniesionych w wypadkach drogowych. Dodatkowo trzeba też wykupić AC, NNW oraz pakiet Assistance.

Zakres ubezpieczenia leasingowanych pojazdów

Leasingodawca decyduje także, jaki ma być zakres wykupionych świadczeń. Zazwyczaj dążą oni do tego, aby zagwarantować samochodowi możliwie jak najlepszą ochronę. I tak wykupienie NNW z reguły musi wiązać się z możliwością uzyskania wysokiego odszkodowania przez ofiarę wypadku drogowego. Ubezpieczenie Assistance powinno gwarantować brak jakichkolwiek limitów w holowaniu pojazdu po wypadku zarówno na terenie Polski, jak i poza jej granicami. W przypadku ubezpieczenia AC udział własny w szkodzie musi być całkowicie zniesiony. W jego ramach naprawę pojazdu muszą wykonywać autoryzowane serwisy przy zastosowaniu wyłącznie oryginalnych części.

Koszty opłacania ubezpieczeń obowiązkowych i fakultatywnych spoczywają na leasingobiorcach. Warto jednak mieć świadomość, że pełen zakres oferowanej ochrony często okazuje się korzystny także dla niego. Jeśli bowiem dojdzie do wypadku z winy użytkownika pojazdu, środki na pokrycie szkód z tym związanych będą pochodzić tylko od ubezpieczyciela.

Polisy od leasingodawcy czy kupione samodzielnie?

Firmy leasingowe zwykle współpracują z ubezpieczycielami. Dzięki temu mogą one zaproponować klientom kompleksowy pakiet usług. W takiej sytuacji leasingobiorcy muszą jednak zdawać sobie sprawę z tego, zaproponowana im oferta niekoniecznie będzie dla nich korzystna, przede wszystkim pod względem cenowym. W takiej sytuacji warto rozważyć opcję samodzielnego poszukiwania towarzystwa ubezpieczeniowego. Warto dowiedzieć się, jakie są wady oraz zalety wspomnianych rozwiązań.

Polisa od leasingodawcy

Decydując się na zakup polisy zaproponowanej przez leasingodawcę, nie trzeba martwić się znalezieniem odpowiedniej firmy. Wszelkimi formalnościami z tym związanymi zajmuje się właściciel samochodu, który również przygotowuje umowę leasingową. Użytkownik nie musi samodzielnie zaznajamiać się z ofertami handlowymi firm ubezpieczeniowych, co pozwala mu zaoszczędzić czas. Zaproponowane przez leasingodawcę rozwiązania spełniają też wszelkie stawiane przez niego wymagania. Klient nie musi zatem przejmować się również tą kwestią.

Największą wadą tego rozwiązania jest wysoka cena wykupionych polis. Trzeba mieć świadomość, że oferty te są korzystne przede wszystkim dla właściciela samochodu, ale niekoniecznie dla osoby biorącej go w leasing. Przy przedłużaniu polisy trzeba też być przygotowanym na gorsze warunki ubezpieczenia.

Polisa znaleziona samodzielnie

Znaleziona samodzielnie polisa zwykle jest tańszym rozwiązaniem, a przy jej przedłużaniu można skorzystać z dodatkowych bonusów. Można także w każdej chwili wypowiedzieć umowę i znaleźć lepszą ofertę.

Wadą tego rozwiązania jest konieczność dokonania samodzielnego reasearchu. Czasem trudno jest zresztą znaleźć ofertę odpowiadającą w pełni oczekiwaniom właściciela samochodu. Dotyczy to sytuacji, gdy leasingodawca ma nietypowe wymagania względem leasingobiorcy.

Źródła:

1. https://rankomat.pl/samochod/leasing-samochodowy-zalety-wady (dostęp z dnia 02.02.2021 r.)

2. https://www.superauto.pl/artykuly/ubezpieczenie-samochodu-w-leasingu-bez-tajemnic (dostęp z dnia 26.01.2021 r.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *