Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Termin odliczenia podatku należnego a naliczonego

Terminy odliczeń są z góry określone, jednakże samo odliczenie nie jest dostępne dla każdego podatnika.

Odliczenie podatku VAT dotyczy tylko podatników czynnych VAT, to właśnie oni mają prawo do odliczania danego opodatkowania. Oznacza to tym samym, że z danego przywileju nie mogą skorzystać podatnicy zwolnieni z VAT oraz podmioty, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Dodatkowo należy jeszcze wspomnieć o pewnym wyjątku – odliczenie nie dotyczy WSZYSTKICH transakcji oraz zdarzeń. W związku z czym odliczenie nie dotyczy na pewno kosztów, które niezwiązanych z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz zdarzeń, które nie uprawniają do obniżenia podatku należnego, np. nabycie usług noclegowych oraz gastronomicznych.

Natomiast jeżeli chodzi i termin odliczenia podatku, to następuje on w okresie otrzymania faktury. Oznacza to więc, że nie jest brany pod uwagę termin wystawienia faktury, a dopiero termin otrzymania faktury. Dodatkowo warto jeszcze wspomnieć, iż dany termin obowiązuje przez 2 kolejne okresy rozliczeniowe.

Przedsiębiorca zobowiązany jest do monitorowania przede wszystkim dwóch dat – otrzymania towaru lub uznania usługi za wykonaną oraz daty otrzymania faktury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *