Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Ryczałt ewidencjonowany – szczegółowe informacje

Ryczał ewidencjonowany to inaczej uproszczony sposób opodatkowania działalności gospodarczej i rozliczenia z fiskusem. Przedsiębiorca, który korzysta z ryczałtu pod względem rozliczenia, płaci mniejszy procent podatku od przychodu, czyli od sprzedaży danych towarów i/lub usług. Jednakże nie może on pomniejszać przychodu o koszty uzyskania.

Przedsiębiorca, który chce skorzystać z rozliczania na podstawie ryczałtu jest zmuszony do złożenia pisemnego oświadczenia do Urzędu Skarbowego.

W jakim terminie należy zgłosić do US chęć rozliczania się na podstawie ryczałtu?

Oświadczenie do US, należy dostarczyć na samym początku rozpoczynania działalności lub w czasie jej funkcjonowania, z tym, że w tym wypadku, przedsiębiorca musi dostarczyć swoje oświadczenie do 20 stycznia danego roku. Warto podkreślić, że jeżeli jednak dany przedsiębiorca będzie składał oświadczenie na początku istnienia działalności – musi dane oświadczenie dostarczyć nie później niż w dniu uzyskania swojego pierwszego przychodu.

Kto może skorzystać z ryczałtu ewidencjonalnego?
– Przedsiębiorcy, którzy prowadzą indywidualną działalność gospodarczą lub spółki osobowe
– Przedsiębiorcy, którzy w poprzednim roku uzyskali przychody nie większe niż 150 tys. euro (ale tylko osoby prowadzące swoją działalność samodzielnie) oraz
– przedsiębiorcy, którzy uzyskali łączą sumę przychodów wszystkich wspólników, nie większą niż 150 tys. euro (w przypadku działalności prowadzonej w formie spółki).

Kto nie może skorzystać z ryczałtu?
Z tej formy rozliczeń nie mogą skorzystać przede wszystkim osoby, które prowadzą działalność gospodarczą w branży farmaceutycznej (apteki), osoby prowadzące działalność w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw lub kupna i sprzedaży wartości dewizowych oraz działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych.

* Wszelkie wykluczenia znajdują się w ustawie z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym.

 Jakie istnieją wysokości stawek podatku?

Stawki są uzależnione przede wszystkim od rodzaju prowadzonej działalności i wynoszą 3%, 5,5%, 8,5%, 17% i 20%.

Najmniejszą stawką, a więc stawką 3% objęte są przede wszystkim przychody z działalności gastronomicznej (z wyłączeniem przychodów ze sprzedaży napojów powyżej 1,5 % alkoholu), działalności usługowe w zakresie handlu czy związanych z produkcją zwierzęcą.

Natomiast największą stawką, a więc 20% objęte są przede wszystkim osoby w zawodzie tłumacza, lekarzy (w tym też lekarze stomatolodzy i weterynarii), technicy dentystyczni, położne i pielęgniarki oraz nauczyciele, którzy świadczą swoje usługi edukacyjne w formie lekcji a godziny.

Jak wygląda ewidencja przychodów w ryczałcie?

Rozliczanie ryczałtu następuję w formie ewidencji przychodów, gdzie ujmuje się wyłącznie przychody z prowadzonej działalności i prowadzi się je w odrębnie dla każdego roku podatkowego. Ewidencję można prowadzić odręcznie, jak również za pomocą programów komputerowych.

Wszelkie informacje na temat zakupów towarów (dowody potwierdzające dane zdarzenia) trzeba przechowywać w razie kontroli urzędu skarbowego.
Podsumowując: ryczał ewidencjonowany opłaca się przede wszystkim tym przedsiębiorcom, których przychody w ciągu roku nie przekraczają kwoty 150 tys. euro, tak więc ich koszty prowadzenia działalności są bardzo niskie (niższe niżeli 600 tys. zł). W tym wypadku przedsiębiorca nie dość, że upraszcza sobie ogólną ewidencję, ponieważ rejestruje w niej tylko przychody bez obowiązku rejestrowania kosztów, to jeszcze ma możliwość ze skorzystania z niższej stawki opodatkowania na dane towary i/lub usługi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *