Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Rewolucja w stawkach VAT od 2019 r.

W nowym 2019 roku nastąpią kolejne zmiany dotyczące stawek VAT. Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule poniżej.

Od nowego roku w ustawie o VAT ma pojawić się nowa matryca stawek. Obecne stawki mają być ustalane na podstawie CN a nie PKWiU.

Co się zmieni?

Dzięki danej zmianie zostaną obniżone stawki VAT na wybrane produkty. Jednakże na inne produkty stawka VAT może zostać podwyższona.

Po wprowadzeniu CN do ustawy o VAT podatnicy, aby potwierdzić, że stosują prawidłową stawkę, będą mogli występować o Wiążącą Informację Stawkową (WIS).

Jednocześnie zapowiedziano, że stawki VAT w 2019 r. nie wrócą do poziomu sprzed 2011 r., tj. do wysokości 22% i 7%.

Jak wynika z opublikowanych na stronie BIP KPRM założeń do projektu ustawy zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług, zostanie wprowadzona:

– zmiana sposobu identyfikowania towarów i usług na potrzeby VAT poprzez odejście od stosowania PKWiU 2008 na rzecz Nomenklatury scalonej (CN) w zakresie towarów oraz aktualnej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług PKWiU (2015) w zakresie usług; wiąże się to z wprowadzeniem do przepisów w zakresie VAT nowej matrycy stawek VAT;

– nowa instytucja Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) – jako instrument zapewniający podatnikom pewność co do prawidłowości opodatkowania VAT realizowanych transakcji; w tym zakresie projektowane przepisy określą procedurę wydawania WIS oraz będą przewidywały stosowną ochronę dla podatników posługujących się WIS;

– zmiana pozostałych regulacji w ustawie o VAT obecnie opierających się na PKWiU 2008, będąca efektem stosowania nowego sposobu identyfikowania towarów i usług (CN zamiast PKWiU), przede wszystkim: w systemie ryczałtowym dla rolników, w zasadach stosowania odwrotnego obciążenia (reverse charge) oraz odpowiedzialności solidarnej.

MF planuje także czasowe utrzymanie stawek 23% i 8% (oraz stawki zryczałtowanego zwrotu podatku dla rolników ryczałtowych i ryczałtu dla podatników świadczących usługi taksówek osobowych), a także uzależnienie obniżenia ich w momencie właściwym z punktu widzenia finansów publicznych, określonym z zastosowaniem nowych wskaźników.

Projekt ustawy zmieniającej ma zostać przekazany do konsultacji we wrześniu 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *