Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Rejestry zakupu i sprzedaży VAT

Rejestr sprzedaży VAT oraz rejestr zakupu VAT prezentuje wszystkie zapisy w odpowiednim rejestrze VAT, jakim zostały wprowadzone – zakup lub sprzedaż. Dla przykładu ukażemy, jak wygląda to w programie Systim.

W programie Systim w module „księgowość” i zakładce „KPiR” widać pełny podgląd listy księgowań podzielonych na rodzaj rejestrów VAT sprzedaży i zakupu.

W zakładce tej można dodawać zapisy księgowe poprzez przycisk „dodaj wpis”. W nowym oknie uzupełniamy wszystkie puste pola o dane – daty, numer dowodu, kontrahent itp. Następnie przechodzimy do sekcji „wpis do KPiR” i tutaj uzupełniamy koszty (koszty uboczne, koszty pozostałe, zakup towarów handlowych itp).

Poniżej znajduje się jeszcze sekcja „rejestr VAT”. Wybieramy w niej odpowiednio: rodzaj, rejestr, stawkę VAT, kwotę netto). Pozostałe pola system podliczy automatycznie . Zapisujemy zmiany. System kieruje nas na główną stronę „KPiR” – tutaj widzimy komunikat, iż księgowanie zostało zapisane.

Po dodaniu wpisów księgowych trafiają one do zakładki KPiR. Są również rozdzielone na zakładkę „VAT naliczony/zakup” oraz „VAT należny/sprzedaż”.

Tak więc, podczas dodawania zapisów w „KPiR”wszystkie księgowania automatycznie „wpadają” do odpowiedniej zakładki (jest to zakup bądź sprzedaż). Jest to zależne od tego,co zostanie wybrane przy opcji – rodzaj i rejestr w sekcji „Rejestr VAT” (przy dodawaniu wpisu księgowego).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *