Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Raport kasowy

Raport kasowy jest często księgowanym dokumentem. Wiele księgowych, samodzielnych księgowych lub biur rachunkowych wprowadza takie księgowania do programu online. Warto wiedzieć czym jest raport kasowy i jak go poprawnie zaksięgować.

Raport kasowy jest zestawieniem obejmującym wszystkie operacje kasowe, które dokonywane są w danym dniu lub okresie (np. miesiąca). Jest ponumerowany i ułożony według dat oraz zawiera asygnat kasowy dowodów wpłaty i wypłaty. Jest księgowany w uproszczonej księgowości, jak i w pełnej księgowości.

Raport ten należy zamknąć najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego

Jak wspomniano na początku, raport jest ponumerowany i ułożony  według dat: faktur i rachunków zapłaconych gotówką oraz asygnat kasowych tzn. dowodów wpłaty lub wypłaty gotówki (KP / kasa przyjmie – pokwitowanie odbioru gotówki przez kasę firmy i KW /kasa wyda – pokwitowanie wypłaty gotówki z kasy firmy).

Przykłady

Dla przykładu przedstawiono poniżej pobrany raport kasowy z płatności, a więc obrotu gotówkowego (w programie Systim) z ujęciem wspomnianych wyżej dat oraz asygnat kasowych. Dodatkowo widoczna jest także informacja o stanie kasy na początek i na koniec danego okresu.

Jeszcze niżej widzimy przykład dokumentu księgowego – zaksięgowania raportu kasowego (również w programie Systim). W podanym przykładzie kwota znajduje się na koncie 100- Kasa po stronie Wn oraz na koncie należności po stronie Ma.

Natomiast wydruk takiego raportu kasowego (księgowego) prezentuje się następująco:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *