Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Można żądać duplikatu paragonu?

bussines-36

Zdarzają się sytuacje, kiedy to nabywca danego towaru gubi swój paragon. W momencie zagubienia faktury można wystawić duplikat do pierwotnej faktury, jednakże co wystawić w przypadku zagubienia paragonu?


Ogólnie rzecz biorąc, nie ma takiego pojęcia, jak „duplikat” paragonu. Nie ma możliwości pobrania duplikatu ani w programach do wystawania dokumentów, ani też na samej drukarce czy kasie fiskalnej.

Jedyne co można w tej sytuacji zrobić, to poprosić sprzedawcę o kopię z rolki. Rejestrowane są dwa paragony — jeden dla nabywcy (zostaje on przekazany do rąk własnych), a drugi zostaje u sprzedawcy na okres archiwizacji 5. lat.

Dodatkowo warto wspomnieć tu także o kwestii udowodnienia zakupu. Papie w drukarkach czy kasach fiskalnych jest światłoczujny, więc po roku czy dwóch latach nagle płowieje i nie jest na nim już nic widoczne. Oczywiście kopia (ksero) paragonu jest honorowane, więc w tym wypadku jest to najpewniejsza forma ustrzeżenia się przed takim faktem. Nie ma żadnego zakazu do stosowania kopii paragonu, ponieważ paragon oryginalny jest identyczny z kserem, różni się tylko papierem wydruku, co nie jest istotne.

Gorzej mają sprzedawcy, którzy mają obowiązek archiwizowania swoich rolek z drukarek/kas fiskalnych i muszą przechowywać je przez okres 5 lat! Na szczęście obecne czasy umożliwiają różne pomocne alternatywy, można stosować kasy i drukarki z kopią elektroniczną. Wtedy problem zostaje rozwiązany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *