Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Leasing, czy kredyt?- Co jest korzystniejsze?

Leasing czy kredyt ? Z tym kłopotem mierzy się bardzo wielu przedsiębiorców. Obie metody finansowania mają swoje zalety, jak i wady, które sprawiają, że każda z nich może okazać się lepszą opcją w określonych sytuacjach. Czym należy się kierować, stając przed tak ważnym wyborem? W tym artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości.

LEASING

Leasing to opcja, z której powinny skorzystać przedsiębiorstwa zamierzające pozyskać dobra, które są przeznaczone do eksploatacji. Idealnym przykładem tego typu przedmiotów są samochody – spory odsetek firm w Polsce decyduje się na nabycie pojazdu poprzez leasing i są z tego rozwiązania bardzo zadowoleni.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy przeprowadzić szczegółową symulację kosztów, które przedsiębiorca będzie ponosił w przyszłości. Może się bowiem okazać, że mimo wszystko bardziej opłacalne będzie kupienie danego przedmiotu na własność- wykorzystując kredyt lub własny kapitał.

Powodem, który może przekonywać do leasingu, jest stosunkowo krótki okres finansowania, wynoszący zazwyczaj od 2 do 5 lat. Kolejną zaletą jest dość mała liczba dokumentów niezbędnych do dopełnienia formalności. Firmy leasingowe nie sprawdzają dokładnie zdolności kredytowej swojego klienta (ważniejsze jest dla nich zabezpieczenie, które stanowi przedmiot umowy leasingu) oraz nie wymagają wysokiego wkładu własnego (zazwyczaj pomiędzy 0% a 45%).

KREDYT


Zaciągnięcie kredytu w banku to rozwiązanie wskazane m.in. dla firm, które zamierzają zakupić nieruchomości. Jest to bardzo pospolity sposób na pozyskanie środków finansowych niezbędnych do wyposażenia firmy w potrzebne składniki majątku. O powodzeniu tego rozwiązania świadczy fakt, że wiele banków posiada oddzielną ofertę kredytową dla działalności gospodarczych.

Wyróżnia się dwa zasadnicze rodzaje kredytów- inwestycyjne oraz obrotowe. W kontekście porównania do leasingu, ze względu na podobne zastosowanie, będzie nas interesował pierwszy z nich.

Różnice pomiędzy leasingiem a kredytem

Podstawowa różnica pomiędzy leasingiem i kredytem dotyczy przede wszystkim długości finansowania. W przypadku pierwszego z nich może on wynosić od miesiąca do 10 lat. Dzięki takiemu rozwiązaniu rata kredytowa w wielu przypadkach jest niższa od leasingowej.

Wadą kredytu jest natomiast ogromna liczba dokumentów, które trzeba złożyć, by go uzyskać (np. zaświadczenia z ZUS, US, sprawozdanie finansowe, biznesplan) oraz konieczność posiadania zabezpieczenia- np. w postaci hipoteki – a także wyższego niż w przypadku leasingu wkładu własnego (od 0 do 90%). Ważna jest także tzw. historia kredytowa- zbyt krótka powoduje, że firma jest odrzucana podczas weryfikacji zdolności kredytowej.

Zatem co jest korzystniejsze – leasing czy może kredyt ?

Leasing i kredyt posiadają sporo plusów, jak i minusów. Wyżej przedstawione zostały tylko niektóre z występujących w praktyce. Nie można jednoznacznie stwierdzić przewagi jednej z nich- wybór należy do przedsiębiorcy, który powinien wziąć pod uwagę szereg ważnych okoliczności, do których zaliczyć należy: sytuację finansową firmy, jej zdolność kredytową, branżę, w której działa, rodzaj potrzebnego przedmiotu itp.

Mamy nadzieję, że przedstawiona różnica pomiędzy jednym a drugim rodzajem finansowania została przedstawiona klarownie i po przeczytaniu artykułu, przedsiębiorca będzie miał jaśniejszą sytuację, co do wyboru finansowania drogich towarów przez swoją działalność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *