Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Rodzaje zeznań podatkowych

Każdy podatnik jest zobowiązany do składania deklaracji rocznej, jednakże na jakiej dokładnie deklaracji powinien ją złożyć zależy od jego wybranej formy podatkowej – na jakich zasadach rozlicza się z podatku dochodowego z fiskusem.

W Polsce istnieje kilka rodzajów zeznań podatkowych, co do których składania (do Urzędu Skarbowego) zobowiązani są wybrani podatnicy.

Do rodzajów takich deklaracji rocznych można zaliczyć między innymi:

  • PIT-37 – ogólny druk, który jest najczęściej składanym zeznaniem podatkowym przez osoby fizyczne. Wypełniają go podatnicy, którzy uzyskali przychody opodatkowane na ogólnych zasadach według skali podatkowej. Jest to zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym.
  • PIT-36 – dotyczy działalności gospodarczej nieobjętej ryczałtem, opodatkowanej na zasadach ogólnych – (18%, 32%), działy specjalne produkcji rolnej, dochody z zagranicy, dochód małoletnich dzieci. Jest to zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym.
  • PIT-36L – podatek liniowy za działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej.
  • PIT–38 – składają go podatnicy, którzy uzyskali przychody opodatkowane 19%, kapitał pieniężny (np. akcje).  Jeżeli osiągnęliśmy przychody opodatkowane 19% podatkiem na zasadach określonych w art. 30b ustawy. Jest to zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym.
  • PIT-28 – dotyczy działalności gospodarcza objętej ryczałtem. Jest to zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu, wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
  • PIT-4R – Deklaracja roczna informująca o pobranych zaliczkach i odprowadzonych (na rzecz urzędu) przez płatnika (pracodawcę) na podatek dochodowy od osób fizycznych.
  • PIT-11 – Informacja o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Stanowi podstawową informację o przychodach, dochodach, kosztach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy od osób fizycznych. Informacja wystawiana oraz dostarczana przez płatnika, który w trakcie roku rozlicza pobiera i wpłaca zaliczki na podatek dochodowy.
  • PIT-23, PIT–39 – zbycie nieruchomości i praw majątkowych
    Sposób rozliczenia przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych (np. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, prawa wieczystego użytkowania gruntu) zależy od daty nabycia zbywanej nieruchomości lub prawa.
Więcej na temat terminów składania ww. zeznań znajdziesz w artykule: 

http://www.e-deklaracje.pl/kiedy-skladac-ro…je-podatkowa-pit/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *