Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Jaki mam prowadzić rodzaj księgowości?

Rodzaj prowadzonej księgowości zależny jest od rodzaju podatnika – osoba fizyczna, spółka cywilna lub jawna itd., to podstawa przy ustalaniu prowadzonej uproszczonej lub pełnej księgowości w działalności.

Rodzaj prowadzonej księgowości zależny jest od rodzaju podatnika, to podstawa przy ustalaniu prowadzonej księgowości w firmie – uproszczona lub pełna księgowość.

Rodzaj podatnika

Poniższa tabela przedstawia rodzaje podatników, od których zależny jest rodzaj prowadzonej księgowości w firmie.

Rodzaj prowadzonej księgowości

Do spółki kapitałowej zaliczamy spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością i spółkę akcyjną. Natomiast do spółek osobowych zaliczamy spółkę komandytową i komandytowo-akcyjną. Wszystkie wymienione spółki muszą prowadzić pełną księgowość – zgodnie z ustawą o rachunkowości.

Wszystkie inne spółki osobowe, do których zalicza się spółka cywilna, jawna i partnerska, muszą prowadzić pełną księgowość dopiero po przekroczeniu odpowiedniego limitu kwotowego z uzyskanej sprzedaży towarów, produktów za rok ubiegły. Jest to kwota 2.000.000 euro.

Tak więc wszystkie ww. spółki i osoby fizyczne, jeżeli nie przekroczą wspomnianego limitu, nie muszą prowadzić pełnej księgowości (tylko uproszczoną), ale zawsze mają taką możliwość – wystarczy zawiadomić o tym fakcie urząd skarbowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *