Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Jaki jest limit decydujący o prowadzeniu ksiąg rachunkowych?

Przedsiębiorcy często zastanawiają się jaki jest limit przychodów po których przekroczeniu powstanie obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych, a więc pełnej księgowości.

Przedsiębiorca prowadzący księgowość uproszczoną ma z góry narzucony limit przychodów, który określa kiedy jego uproszczona księgowość może się skończyć – w tym czasie powstanie obowiązek przejścia na księgowość pełną, a więc księgi rachunkowe.

W związku z powyższym osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerski, które wyniosą co najmniej równowartość w walucie polskiej 2.000.000 euro są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych – od 1 stycznia 2017 r., ponieważ wcześniej limit ten był niższy.

Wyżej wymieniony limit przelicza się na walutę polską po średnim kursie ogłoszonym przez Narodowy Bank Polski, na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok obrotowy.

Średni kurs euro ogłoszony przez NBP na pierwszy dzień roboczy października, tj. 3 października 2016 r., wynosił 4,2976 zł/euro (tabela nr 191/A/NBP/2016). Zatem limit przychodów za 2016 r. decydujący o prowadzeniu ksiąg rachunkowych w 2017 r., wynosi: 2.000.000 euro × 4,2976 zł/euro = 8.595.200 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *