Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Jak sprawdzić czy nabywca jest czynnym podatnikiem VAT?

Przedsiębiorcy często zastanawiają się, jak mają sprawdzić i określić, czy dany podatnik jest czynnym podatnikiem VAT.

Status kontrahenta jest bardzo ważny! W szczególności dla przedsiębiorców, którzy mają zamiar wystawić fakturę z odwrotnym obciążeniem. W tym wypadku przedsiębiorca musi upewnić się, iż nabywca towarów jest czynnym podatnikiem VAT.

Starą i znaną metodą sprawdzenia podatnika jest prośba (albo żądanie) podpisania odpowiednich oświadczeń. Dodatkowo można wymagać od podatnika potwierdzenia na druku VAT-5 – tutaj znajduje się informacja o zarejestrowaniu podatnika, jako czynnego VAT.

Jednakże powyższy sposób jest już mało wiarygodny, a informacje w nich zawarte mogą być dawno nieaktualne. Dlatego też należy znaleźć nieco bardziej nowoczesne metody.

Obecnie MF (Ministerstwo Finansów) wspomaga przedsiębiorców w sprawdzaniu kontrahentów. Między innymi przedsiębiorca może skorzystać z usługi „sprawdzanie statusu podmiotu w VAT” wprowadzonej przez MF. Dzięki tej usłudze przedsiębiorca może uzyskać pełną informację na temat statusu kontrahenta – podając jego numer NIP uzyska pełną informację na temat tego, czy dany kontrahent jest AKTUALNIE podatnikiem czynnym VAT, czy też nie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *