Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Jak sprawdzić czy nabywca jest czynnym podatnikiem VAT?

Przedsiębiorcy często zastanawiają się, jak mają sprawdzić i określić, czy dany podatnik jest czynnym podatnikiem VAT.

Status kontrahenta jest bardzo ważny! W szczególności dla przedsiębiorców, którzy mają zamiar wystawić fakturę z odwrotnym obciążeniem. W tym wypadku przedsiębiorca musi upewnić się, iż nabywca towarów jest czynnym podatnikiem VAT.

Starą i znaną metodą sprawdzenia podatnika jest prośba (albo żądanie) podpisania odpowiednich oświadczeń. Dodatkowo można wymagać od podatnika potwierdzenia na druku VAT-5 – tutaj znajduje się informacja o zarejestrowaniu podatnika, jako czynnego VAT.

Jednakże powyższy sposób jest już mało wiarygodny, a informacje w nich zawarte mogą być dawno nieaktualne. Dlatego też należy znaleźć nieco bardziej nowoczesne metody.

Obecnie MF (Ministerstwo Finansów) wspomaga przedsiębiorców w sprawdzaniu kontrahentów. Między innymi przedsiębiorca może skorzystać z usługi „sprawdzanie statusu podmiotu w VAT” wprowadzonej przez MF. Dzięki tej usłudze przedsiębiorca może uzyskać pełną informację na temat statusu kontrahenta – podając jego numer NIP uzyska pełną informację na temat tego, czy dany kontrahent jest AKTUALNIE podatnikiem czynnym VAT, czy też nie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *