Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Jak obliczyć odsetki umowne?

Odsetki umowne to takie odsetki, które naliczane są do nieterminowych zapłat, ale określane są w umowie przez dwie strony według ich indywidualnego sposobu naliczania (osoby wskazują procentowo lub w postaci wielokrotności wysokość odsetek) – czyli zupełnie inaczej niżeli jest to przewidziane ustawowo.

Przedsiębiorcy mogą między sobą ustalić wysokość odsetek, niemniej jednak nie mogą one przekraczać wysokości odsetek maksymalnych (czyli czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego NBP). Wysokości stopy lombardowej są podawane i ciągle aktualizowane na stronie NBP. Obecnie wynoszą one 2,5%, co oznacza, że 4 x 2,5% wyniesie 10 %.

* Jeżeli jednak wartości przekroczą odsetki maksymalne, to wierzyciel ma prawo wymagać tylko odsetek maksymalnych (obecnie stawka maksymalna wynosi 12% w skali roku).

Przykład:

Dłużnik powinien był uregulować swoje zobowiązanie do dnia 20 stycznia w kwocie 2 000 zł, jednakże dokonał płatności dopiero w dniu 25 stycznia. Strony ustaliły, że odsetki będą liczone według oprocentowania 12% w skali roku.

Tak więc dłużnik będzie winny: (2 000 x 5 x 12%) / 365 dni = 3,29 zł, więc musi zapłacić nam 2 003,29 zł

* Do obliczeń potrzebujemy takich danych jak: termin płatności zobowiązania, data uregulowania płatności, kwota zobowiązania, stawka odsetek umownych. Obliczanie następuje poprzez powyższy wzór (w przykładzie)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *