Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Jak i gdzie przekazać zgłoszenie płatnika składek?

Po złożeniu wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) i tym samym podjęciu działalności gospodarczej należy przekazać zgłoszenie dotyczące składek.

Wniosek o wpis składany jest na formularzu CEIDG-1 i może być wysłany drogą elektroniczną, listem poleconym lub złożony osobiście w urzędzie – gminy lub miasta.

Nie ma potrzeby wysyłania dodatkowego dokumentu w celu zgłoszenia płatnika składek, ponieważ samo złożenie wniosku CEIDG powoduje automatyczne zgłoszenie płatnika składek do ZUS.

ZUS na podstawie danych zawartych w CEIDG sporządzi dokumenty zgłoszeniowe płatnika składek:

  • zgłoszenie płatnika składek,
  • informację o rachunkach bankowych jako płatnik składek,
  • informację o adresach, pod którymi prowadzona jest działalnosc gospodarcza

W związku z powyższym nowy przedsiębiorca nie musi sporządzać samodzielnie ww. dokumentów ani przekazywać ich do ZUS, ponieważ po złożeniu wniosku CEIDG wszelkie dokumenty przekazywane są dalej, do odpowiednich organów.

Jeżeli chodzi o kwestie zgłoszenia do ubezpieczeń, tutaj obowiązek nadal istnieje. Płatnik musi zgłosić do ubezpieczeń siebie, jak i inne osoby zatrudnione w firmie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *