Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Jak dokonać rejestracji VAT?

coffee-568939_640

Przedsiębiorcy, którzy nie wiedzą, jak wygląda procedura rejestracji VAT powinni zasięgnąć porad lub przeczytać poniższy artykuł. Wyjaśnione zostaną kwestie składania odpowiednich druków do rejestracji, miejsce złożenia oraz obowiązujące terminy. 

Procedura rejestracji VAT jest identyczna dla przedsiębiorców, którzy chcą dokonać jej dobrowolnie czy obowiązkowo. W oby dwóch przypadkach należy złożyć ten sam druk w urzędzie skarbowym (właściwym ze względu miejsca zamieszkania danego podatnika), a więc formularz o nazwie „VAT-R”.

Przedsiębiorcy, którzy zakładają dopiero swoją działalność gospodarczą i chcą lub muszą stać się czynnym podatnikiem VAT, zobowiązani są do złożenia formularza VAT-R dzień przed tym, kiedy nastąpi rozpoczęcie sprzedaży towarów czy świadczenia usług objętych stawką VAT.

Natomiast przedsiębiorcy, którzy dotychczas korzystali ze zwolnienia, a teraz chcą zarejestrować się do VAT, muszą złożyć dany formularz do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego chciałby stać się czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Warto tu jeszcze podkreślić, że przy wysyłaniu druku VAT-R w formie tradycyjnej np. pocztą polską liczy się datę stempla wydanego na poczcie, a nie data otrzymania zgłoszenia przez urząd skarbowy.

Oczywiście urząd skarbowy ma również możliwość odrzucenia formularza zgłoszeniowego VAT-R, ze względu na pewne okoliczności. Mianowicie gdy:

  • dane podane w zgłoszeniu rejestracyjnym są niezgodne z prawdą lub
  • podmiot ten nie istnieje, lub
  • mimo podjętych udokumentowanych prób nie ma możliwości skontaktowania się z tym podmiotem albo jego pełnomocnikiem, lub
  • podmiot albo jego pełnomocnik nie stawia się na wezwania naczelnika urzędu skarbowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *