Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Import z Chin – wszystko, co warto wiedzieć

Import z Chin – wszystko, co warto wiedzieć

Chińskie towary cieszą się na polskim rynku dużą popularnością. Jest to spowodowane głównie ich relatywnie niskimi cenami. Dlatego też wiele polskich firm decyduje się na sprowadzanie produktów z tego kraju, gdyż w dłuższej perspektywie czasowej okazuje się to dla nich opłacalne. Trzeba jednak pamiętać o tym, że z procedurą sprowadzania towarów z Chin wiąże się konieczność załatwienia szeregu formalności. Niestety, trzeba przy tym przejść przez kilka etapów postępowania i załatwić wiele niecierpiących zwłoki spraw. Jednak w ostatecznym rozrachunku jest to korzystne rozwiązanie zarówno dla samego importera, jak i korzystających z jego towarów konsumentów.

Nawiązanie współpracy z chińskimi firmami

Oczywiście, aby móc w ogóle myśleć o imporcie towarów z Chin, trzeba znaleźć najpierw odpowiednich dostawców z tego kraju. W tym celu można zdecydować się na udział w specjalnych targach, co jednak wiąże się z koniecznością osobistego przyjazdu na miejsce oraz koniecznością poniesienia związanych z tym niemałych kosztów.

W większości przypadków zatem polscy przedsiębiorcy szukają ewentualnych chińskich kontrahentów w Internecie. Wiele spraw, np. podpisanie umowy oraz sprawdzanie produkcji można załatwić elektronicznie. Po zawarciu umowy z chińską stroną trzeba zazwyczaj wnieść zaliczkę na poczet produkcji, która może wynosić nawet 50% wartości całego zamówienia. Najlepiej kontrolować przebieg produkcji na miejscu, jeśli jednak nie ma takiej możliwości, warto umówić się z kontrahentem, że będzie na bieżąco przesyłał nam próbki towarów. Taki wymóg warto zawrzeć w obustronnej umowie, aby zapobiec ewentualnym niedomówieniom i wynikającym z nich problemom.

Załadunek i dostawa

Zanim towar zostanie wysłany do Polski, trzeba przekonać się, czy spełnia wszystkie normy jakościowe. Można to uczynić na miejscu albo po raz kolejny poprosić dostawcę o przesłanie próbek. Gdy stwierdzimy, że wszystko w tym względzie jest w porządku, należy pomyśleć o załatwieniu kontenera, który bezpiecznie przewiezie towar z Chin do Polski. Niekiedy dostawcy za dodatkową opłatą oferują taką usługę, można też ewentualnie skorzystać z pomocy agencji transportowej. Załadunek realizowany jest w porcie. Jeśli polski importer nie może na miejscu czuwać nad całym procesem, powinien pomyśleć o zatrudnieniu pośrednika, który dopilnuje realizacji interesów polskiej firmy w Chinach. Można oczywiście zaufać dostawcy i zostawić mu cały proces do zrealizowania, jest to jednak dość ryzykowne posunięcie, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z nowym partnerem biznesowym. Obecnie dzięki nowoczesnym środkom komunikacyjnym można na żywo obserwować załadunek za pośrednictwem np. kamery internetowej.

Rodzaj transportu

To, na jaki środek transportu zdecydujemy się przy dostawie towarów z Chin, zależy w głównej mierze od rodzaju przewożonego towaru, czasu dostawy, a także ceny przejazdu. Najpopularniejszą opcją wybieraną przez wiele polskich firm jest transport morski. Nie kosztuje on zbyt dużo, jednak trzeba mieć na uwadze, że trwa długo (czasem nawet kilka tygodni).

Zasadniczo dobrą alternatywą mógłby być transport lotniczy, jednak jest on bardzo drogi i obwarowany różnego rodzaju ograniczeniami (np. samolotem nie można przewozić zbyt dużych i zbyt ciężkich towarów oraz tych, które są uznane za niebezpieczne). Najlepszą opcją w takim przypadku wydaje się zatem skorzystanie z transportu kolejowego. Jest on prawie tak samo szybki jak transport lotniczy, a nie jest aż tak drogi i co więcej, nie wiąże się z nim konieczność dokonania przeładunku na granicy Unii Europejskiej.

Odprawa celna

Polskie firmy sprowadzające towary z Chin muszą liczyć się z tym, że taka forma działalności wymaga załatwienia szeregu formalności związanych z odprawą celną. Aby przejąć przesłany towar, trzeba dysponować kompletem dokumentów. Zalicza się do nich świadectwo pochodzenia towarów, różnego rodzaju licencje i zezwolenia, specyfikacje i certyfikaty zgodności z CE, a także morski list przewozowy i fakturę handlową. Ogółem rzecz biorąc, procedury takie cechuje wysoki poziom skomplikowania. Aby można je było pomyślnie sfinalizować, należy wykazywać się dogłębną znajomością tematu.

Formy płatności i waluty

Z dostawcami z Chin polskie firmy zazwyczaj rozliczają się w dolarach, czyli amerykańskiej walucie. Dlatego, aby uniknąć ciągłego przewalutowywania transakcji, który to proces wiąże się z dodatkowymi opłatami, lepiej zdecydować się na założenie osobnego konta walutowego w dolarach amerykańskich. Rozwiązanie to najbardziej opłaca się tym przedsiębiorstwom, które regularnie sprowadzają wyroby z Chin i jest to dla nich stałe źródło dochodu. Natomiast mniej skorzystają na nim ci, dla których importów towarów z Chin jest jedynie doraźnym rozwiązaniem.

Trzeba też pamiętać o tym, że w większości przypadków importerzy wyrobów z Chin preferują płatności dokonywane za pośrednictwem karty kredytowej. Jeśli zatem polskie przedsiębiorstwo chce sprowadzać regularnie towary z tego kraju, musi pamiętać o zapewnieniu sobie możliwości dokonywania płatności przy użyciu tej formy.

Autor: Łukasz Stachurski

Źródła:

1. https://www.chinskiraport.pl/import-z-chin (dostęp z dnia 31.07.2020 r.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *