Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Faktura z VAT 0% a zw. z VAT

Przedsiębiorcy często zastanawiają się, czym różni się ujęcie na fakturze VAT stawki 0% a stawki „zw.”. Poniżej wyjaśnimy wszelkie różnice.

Fakturę VAT ze stawką 0% może wystawić tylko ten przedsiębiorca, który zarejestrowany jest jako podatnik VAT czynny.

Dodatkowo przedsiębiorca (który stosuje stawkę 0% na wystawianych przez siebie fakturach), musi daną transakcje wykazać w deklaracji VAT. Dlaczego? Ponieważ sprzedaż wystawiona na fakturze określona jako 0%, dalej jest uznawana za sprzedaż opodatkowaną. Co oznacza, że mimo, iż stawka wynosi zero, to musi być ona rozliczona. Oczywiście rozliczenie nie wpłynie na wysokość podatku należnego.

Warto jeszcze wspomnieć, że przedsiębiorca ma prawo do ubiegania się o zwrot podatku VAT, ale w momencie nabycia – ze stawką 0%.


Fakturę VAT ze stawką „zw.” oznacza, że cała transakcja będzie zwolniona z opodatkowania VAT.

Podatnik, który wystawia tylko i wyłącznie faktury sprzedaży zwolnione z opodatkowania, nie musi być zarejestrowany, jako podatnik VAT czynny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *