Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Dochód podatkowy

Według art 7 ust 2 updop i art. 9 ust 2 updof, dochodem podatkowym nazywamy „nadwyżkę sumy przychodów podatkowych nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym”. Jeżeli jednak koszty przekroczą sumę przychodów, to wtedy różnica jest stratą podatkową.

Podatnicy pdop i pdof rozliczają podatek od odchodów z działalności gospodarczej samodzielnie po zakończeniu roku podatkowego. Kwota wynika z obliczeń umieszczonych w zeznaniu podatkowym.

Podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, zobowiązani są do składania zeznania CIT-8 do końca trzeciego miesiąca nowego roku (za rok poprzedni). Tak więc, np. do 31.03.2018 roku.

Natomiast podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzący działalność gospodarczą, sporządzają zeznanie roczne na formularzu PIT-36 lub PIT-36L do końca (30) kwietnia. Jednakże przy 30-tym i 1-ym maja występują dni świątecznie, a więc termin zostaje przesunięty na dzień kolejny, a więc na 2 maja.

Warto jeszcze wspomnieć, że dochody uzyskiwane za pośrednictwem zsk są rozliczane przez podatników pdop i pdof w zupełnie innym zeznaniu – formularz CIT-CFC do końca 9. miesiąca następnego roku podatkowego (30 września). Jeżeli jednak w te dni wypadnie święto (np. 30tego i 1ego), to data ta przesuwa się na 2 października. Jeszcze dochody z objęcia lub zdobycia udziałów/akcji podatnicy pdop rozliczają za pośrednictwem CIT-8, ale podatnicy pdof za pomocą PIT-38.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *