Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Do jakiego urzędu wysłać deklaracje PIT-4R?

keyboard-342086_640

Deklaracja PIT-4R jest dostarczana do Urzędu Skarbowego przez pracodawców, którzy zatrudniają w swojej firmie pracowników. Pracodawca dla każdego pracownika sporządza osobne zestawienie kwot podatku i zaliczek, jakie były wpłacane przez płatnika (pracodawcę) w ciągu całego roku podatkowego.

Na druku PIT-4R znajduje się oczywiście zestawienie ww. kwot z roku poprzedniego, jednakże druk ten skłasa się do 31 stycznia nowego roku (następującego po rozliczanym roku). Tak więc w obecnym roku, podatnicy mają czas do 31 stycznia na złożenie PIT-4R za swoich pracowników (za rok poprzedni, a więc 2016 rok).

Do jakiego urzędu skarbowego złożyć PIT-4R?

Jak każde inne dokumenty, te również muszą być dostarczone do odpowiedniego urzędu skarbowego, właściwego ze względu na:

  1. miejsce zamieszkania płatnika (płatnik jest osobą fizyczną),

  2. miejsce siedziby płatnika,

  3. miejsce prowadzenia działalności płatnika (płatnik nie posiada siedziby).

W jakiej formie wysłać PIT-4R ?

Wszyscy płatnicy, którzy zatrudniają w swojej firmie więcej niż 5 pracowników – muszą wysyłać deklaracje TYLKO elektronicznie. Natomiast płatnicy zatrudniający do 5 pracowników, mają możliwość wyboru – elektronicznie czy tradycyjnie (papierowo).

Trzeba tu także podkreslić, że płatnik nie ma żadnego obowiązku wysyłania PIT-4R do swoich pracowników (w tym zleceniobiorców, wykonawców, uczniów itp.). Druk PIT-4R pracodawca jest zobowiązany wysyłać tylko do Urzędu Skarboego i nikogo więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *