Wykorzystujemy pliki "cookies" aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Możesz zablokować możliwość wykorzystywania tych plików poprzez zmianę ustawień w swojej przeglądarce internetowej. OK!

Czy mam wpisywać NIP na fakturach dla osób fizycznych?

Bardzo często przedsiębiorcy mają problemy z wystawianiem faktur dla osób fizycznym, niejednokrotnie pojawia się masa wątpliwości dotyczących tego, co należy wystawić dla takiego klienta oraz jakie dane muszą być ujęte na dokumencie.

Jednakże podkreślamy, iż na fakturach wystawianych dla osób fizycznych nie muszą pojawiać się żadne dane związane z numerem PESEL czy NIP. Te dane nie są ani obowiązkowe, ani wymagane – art. 106e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – dalej ustawy o VAT.

Jeżeli jednak nabywcą jest podatnik, który zarejestrowany jest jako czynny podatnik VAT lub zwolniony (i nabywając dany towar czy usługę działa w takim charakterze), wtem czas należy na fakturze umieścić numer NIP – art. 106e ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT, przepis ten stosuje się z nieistotnym w omawianej sytuacji zastrzeżeniem art. 106e ust. 1 pkt 24 lit. b ustawy o VAT).

Podsumowując, podatnik wystawiający fakturę dla osoby fizycznej (niezarejestrowanej do celów VAT i/lub nieprowadzącej działalności gospodarczej) nie jest zmuszony do umieszczenia na niej numeru PESEL, czy NIP. Numer NIP zamieszcza na fakturze, tylko w przypadku, gdy wystawia fakturę osobie fizycznej, która jest czynnym podatnikiem VAT lub zwolnionym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *