Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Prowadzenie działalności we własnym mieszkaniu – odliczenie VAT

Niektórzy przedsiębiorcy, w szczególności Ci prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą prowadzą ją we własnym mieszkaniu lub domu i  jak wiadomo, prowadzenie działalności wiąże się z kosztami. Dlatego też przedsiębiorcy zastanawiają się, czy mają prawo do odliczenia VAT-u?

Według ustawy o VAT, a dokładnie wg art. 86 ust. 1 i 2, podatnik który prowadzi działalność gospodarczą w swoim mieszkaniu czy domu ma prawo do odliczenia VAT, ale odliczenia może dokonać tylko od wydatków, które są związane z użytkowaną częścią mieszkania do celów dotyczących działalności gospodarczej.

Co oznacza, iż przedsiębiorca może korzystać z prawa do odliczenia VAT, ale tylko od wydatków, które związane są stricte z prowadzoną (wykonywaną) działalnością. Natomiast przedsiębiorca nie ma prawa do odliczenia wszystkich wydatków – tych związanych z prowadzoną działalnością (jedną częścią mieszkania) i tych związanych z codziennymi wydatkami mieszkalnymi (druga część mieszkania). Wydatków tych nie należy łączyć. Odliczyć VAT można tylko od pierwszych wydatków, a więc tych związanych z prowadzeniem działalności. Reszta wydatków związanych z utrzymaniem mieszkania, czy domu pozostaje bez zmian, a więc w kwestii płatności całkowitej bez odliczeń.

W związku z powyższym wydatki związane z prowadzeniem działalności we własnym mieszkaniu czy domu muszą być potwierdzone dowodami. Co oznacza, iż podatnik musi przechowywać wszelkie dokumenty związane z formalnością dokonywaną w tej części mieszkania. Dzięki zebraniu takich dowodów będzie mógł ubiegać się o odliczenie VAT – muszą to być udokumentowane wydatki poniesione tylko na działalność.

Wyżej wymienione dowody pomogą oddzielić dwa rodzaje wydatków – firmowych (wydatki związane z działalnością) od prywatnych (związanych z utrzymaniem mieszkania/domu). Koszty te można rozliczać na podstawie klucza podziału, może to być, np. wskaźnik udziału powierzchni zajętej na cele działalności odnoszące się do ogólnej powierzchni nieruchomości.

Dla przykładu:

Podatnik X prowadzi działalność jednoosobową we własnym mieszkaniu i powierzchnia działalności zajmuje 40% ogólnej powierzchni mieszkania.

W momencie, gdy podatnik otrzymuje, np. fakturę za zakup energii elektrycznej na kwotę 2 000 zł, a więc podatek wynosi 230 zł (23% x 1 000zł = 460 zł) to podatnik może odliczyć z kwoty podatku VAT tylko 138 zł (230 zł x 30%).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *