Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Co to jest „ulga na start”?

Nowi przedsiębiorcy dopiero zakładający swoją działalność i rozpoczynający ten temat zawsze potrzebują ulg, z których mogliby korzystać na starcie. Przy rozkręcaniu działalności muszą sami zdobyć porządne przychody, aby mogli być wypłacalni.

Dlatego też wymaganie płacenia przez nich wszystkiego, w kwocie równej firmom, które istnieją już przez lata na rynku byłoby nie sprawiedliwe. Dlatego też w tej kwestii pojawia się możliwość wykorzystania ulgi na start – co to dokładnie oznacza?

Dzięki wykorzystaniu „ulgi na start” przedsiębiorca nie musi płacić składek ZUS przed pierwszych 6 miesięcy! Okres 6 miesięcy rozpoczyna się z momentem rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Z ulgi mogą jednak skorzystać tylko nowi przedsiębiorcy, którzy podejmują działalność gospodarczą po raz pierwszy oraz po upływie co najmniej sześćdziesięciu miesięcy – nie wykonując przy tym tej pracy dla pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej, w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej, przez okres sześciu miesięcy nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym.

W związku z powyższym przedsiębiorca, aby móc przez okres 6 miesięcy korzystać z ulgi na start, musi spełnić:

  1. pierwsza w życiu działalność, albo podjęta po 5 latach przerwy
  2. działalność nie może być świadczona na rzecz poprzedniego pracodawcy

Jednakże jest jeden mały haczyk w korzystaniu z danej ulgi. Przedsiębiorca nie będzie mógł skorzystać z danej ulgi, jeżeli zgłosi się do ubezpieczeń społecznych. Co oznacza, że przedsiębiorca , który korzysta z ulgi na start będzie przez okres 6 miesięcy na zwolnieniu z obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne. Dopiero po upłynięciu tego czasu będzie mógł swobodnie korzystać przez dwa kolejne lata z tzw. „małego ZUS-u”.

Oznacza, to więc, że ulga na start nie dotyczy tylko zwolnienia z opłacania składek, ale dotyczy również kwestii braku ubezpieczeń społecznych. Tak więc przedsiębiorca w tym okresie w ogóle „nie podlega ubezpieczeniu społecznemu”. Tym samym wiąże się to z rezygnacją z opłacania składek ze świadczeń: emerytalnych, rentowych, chorobowych, wypadkowych.

Jednakże jest rozwiązanie tej sytuacji, przedsiębiorca alternatywnie może opłacać ubezpieczenie zdrowotne dobrowolnie. W innym wypadku będzie musiał robić wszystko, aby po prostu nie chorować przez te sześć miesięcy – co jest trudne do uniknięcia bo nikt nie jest w stanie tego przewidzieć.

Ustawa Prawo przedsiębiorców wprowadzi w życie ulgę na start we wrześniu 2017 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *