Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Różnice kursowe

Różnice kursowe, to różnice wynikające z transakcji dokonywanych w walutach obcych. Pojawiają się, gdy wartość faktury różni się od rzeczywistej kwoty do zapłaty. Ponadto, często dzieje się tak, że termin płatności jest inny niż data zaksięgowania jej, zatem kursy walut ulegają zmianie.

Przedsiębiorcy na podstawie Ustawy o Rachunkowości są zobligowani do prowadzenia ksiąg rachunkowych
w walucie PLN. Po rozliczeniu transakcji walutowych, przeliczeniu obcej waluty na polską powstają dodatnie, lub ujemne różnice walutowe, które podatnicy mogą zaliczyć do kosztów bądź pozostałych przychodów.

Wycena środków na rachunku walutowym:

W ciągu roku Na dzień bilansowy

 

Sprzedaż kupno walut  

Zapłata należności zobowiązań

 

 
Po kursie faktycznie zastosowanym w tym dniu l Po kursie faktycznie zastosowanym w tym dniu, lub

l Po kursie średnim ustalonym przez NBP z dnia poprzedzającego ten dzień

Po średnim kursie ogłoszonym przez NBP obowiązującym na ten dzień

 

Kurs faktycznie zastosowany jest kursem wybranym przez przedsiębiorstwo i musi być określony w jej dokumentacji opisującej zasady prowadzenia rachunkowości.

Kursem faktycznie zastosowanym może być:

  • sprzedaż walut – kurs kupna banku lub w kantorze
  • zakup walut – kurs sprzedaży banku, bądź kurs sprzedaży w kantorze
  • regulacja należności, zobowiązań – kurs zależny od tego czy firma posiada rachunek walutowy

Kurs danego dnia banku w którym jednostka posiada rachunek, stosuje się do wyceny w sytuacji gdy przedsiębiorstwo nie posiada rachunku walutowego. W celu regulacji zobowiązań, do przeliczenia kwoty, należy przyjąć kurs sprzedaży, natomiast przy wpływie należności należy przyjąć kurs kupna. Z kolei gdy, firma posiada rachunek walutowy, zarówno do regulacji zobowiązań jak i wpływu należności musi przyjąć średni kurs NBP z dnia poprzedniego.

Uwaga!
Jeśli faktura walutowa została wystawiona w poniedziałek, obowiązywać będzie średni kurs NBP z piątku, ponieważ obowiązują kursy tylko dni roboczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *