Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Rewolucja w stawkach VAT od 2019 r.

W nowym 2019 roku nastąpią kolejne zmiany dotyczące stawek VAT. Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule poniżej.

Od nowego roku w ustawie o VAT ma pojawić się nowa matryca stawek. Obecne stawki mają być ustalane na podstawie CN a nie PKWiU.

Co się zmieni?

Dzięki danej zmianie zostaną obniżone stawki VAT na wybrane produkty. Jednakże na inne produkty stawka VAT może zostać podwyższona.

Po wprowadzeniu CN do ustawy o VAT podatnicy, aby potwierdzić, że stosują prawidłową stawkę, będą mogli występować o Wiążącą Informację Stawkową (WIS).

Jednocześnie zapowiedziano, że stawki VAT w 2019 r. nie wrócą do poziomu sprzed 2011 r., tj. do wysokości 22% i 7%.

Jak wynika z opublikowanych na stronie BIP KPRM założeń do projektu ustawy zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług, zostanie wprowadzona:

– zmiana sposobu identyfikowania towarów i usług na potrzeby VAT poprzez odejście od stosowania PKWiU 2008 na rzecz Nomenklatury scalonej (CN) w zakresie towarów oraz aktualnej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług PKWiU (2015) w zakresie usług; wiąże się to z wprowadzeniem do przepisów w zakresie VAT nowej matrycy stawek VAT;

– nowa instytucja Wiążąca Informacja Stawkowa (WIS) – jako instrument zapewniający podatnikom pewność co do prawidłowości opodatkowania VAT realizowanych transakcji; w tym zakresie projektowane przepisy określą procedurę wydawania WIS oraz będą przewidywały stosowną ochronę dla podatników posługujących się WIS;

– zmiana pozostałych regulacji w ustawie o VAT obecnie opierających się na PKWiU 2008, będąca efektem stosowania nowego sposobu identyfikowania towarów i usług (CN zamiast PKWiU), przede wszystkim: w systemie ryczałtowym dla rolników, w zasadach stosowania odwrotnego obciążenia (reverse charge) oraz odpowiedzialności solidarnej.

MF planuje także czasowe utrzymanie stawek 23% i 8% (oraz stawki zryczałtowanego zwrotu podatku dla rolników ryczałtowych i ryczałtu dla podatników świadczących usługi taksówek osobowych), a także uzależnienie obniżenia ich w momencie właściwym z punktu widzenia finansów publicznych, określonym z zastosowaniem nowych wskaźników.

Projekt ustawy zmieniającej ma zostać przekazany do konsultacji we wrześniu 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *