Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Kto musi kupić urządzenie fiskalne?

Nie każdy podatnik jest zobowiązany do zakupienia urządzenia fiskalnego. Jednakże większość z podatników posiada taki obowiązek.

Według przepisów prawa podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą i jego limit obrotów ze sprzedaży (na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych) przekroczył kwotę (limit) 20 000 zł jest zobowiązany do zakupu urządzenia fiskalnego.

Obowiązek taki mają również podatnicy, którzy dopiero rozpoczynają swoją działalność – sprzedaż w trakcie roku, a ich przekraczających limit obliczany proporcjonalnie do okresu wykonywania działalności z kwoty 20.000 zł.

Dodatkowo niektórzy podatnicy już „z góry” są zobowiązani do zakupu urządzeń fiskalnych bez względu na ww. limit obrotów. Są to, np.

  • dostawcy: gazu płynnego; części do silników; przyczep i naczep: kontenerów; części i akcesoriów do pojazdów silnikowych (z wyłączeniem motocykli), gdzie indziej niesklasyfikowanych; sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten; sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego; wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, których dostawa nie może korzystać ze zwolnienia od podatku; wszystkich nośników danych cyfrowych i analogowych (zapisanych i niezapisanych); wyrobów tytoniowych, napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, bez względu na symbol PKWiU, z wyjątkiem towarów, dostarczanych na pokładach samolotów, perfum i wód toaletowych (PKWiU 20.42.11.0), z wyjątkiem towarów, dostarczanych na pokładach samolotów itd.
  • oraz świadczący usługi: przewozów pasażerskich w samochodowej komunikacji; przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami; naprawy pojazdów samochodowych, motocykli, motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania); w zakresie wymiany opon lub kół; w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów; w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów; prawne (w tym w zakresie doradztwa podatkowego), z wyjątkiem usług notariuszy w zakresie objętym wpisem do repertorium A i P; fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne; gastronomiczne przez stacjonarne placówki (także sezonowe), kateringu itd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *