Kiedy wystawić fakturę VAT marża?

Tylko niektórzy podatnicy są zobowiązani do wystawiania faktur VAT marża.

Faktury VAT marża wystawiane są tylko przez podatników, którzy:

  • dokonują dostawy towarów używanych,
  • dzieł sztuki,
  • przedmiotów kolekcjonerskich lub
  • antyków

i towary te nabyte są przez podatnika uprzednio w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży.

W wyżej przedstawionym przypadku podstawą opodatkowania VAT jest marża, a więc różnica pomiędzy kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, która jest pomniejszona o kwotę podatku.

Sposób opodatkowania VAT wg marży ma zastosowanie dla dostawy ww. towarów, które podatnik nabył od:

  • podmiotu niebędącego podatnikiem VAT lub podatnikiem podatku od wartości dodanej lub
  • podatnika VAT bądź podatnika podatku od wartości dodanej, w sytuacji gdy towary te podlegały zwolnieniu przedmiotowemu lub gdy dostawca był zwolniony od VAT, lub
  • podatnika VAT, który również korzysta ze szczególnej procedury pozwalającej na opodatkowanie marży, lub
  • podatnika podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana w systemie marży, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

Dodatkowo całą procedurę marży, która została powyżej opisana stosuje się także przy świadczeniu usług turystyki – na zasadach określonych w art. 119 ustawy o VAT.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *