Kiedy nie można wystawić faktury zaliczkowej?

computer-1572183_640

Przedsiębiorca jest zobowiązany do wystawienia faktury zaliczkowej, jeżeli otrzyma od kontrahenta całą płatność lub jej część, ale przed dostawą towarów / wykonaniem usługi art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Nie jest zobowiązany do wystawiania faktury zaliczkowej tylko w określonych przypadkach.

W związku z powyższym, w przepisach prawach, a dokładnie w art. 106b ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT, znajduje się zapis, który dokładnie informuje podatnika, w jakich przypadkach nie ma on obowiązku do wystawiania faktur zaliczkowych. Mianowicie są to sytuacje, w których zapłata będzie dotyczyć:

  • wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów
  • dostaw energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego,
  • świadczenia usług:
    • telekomunikacyjnych,
    • wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy
    • najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze,
    • ochrony osób oraz usług ochrony, dozoru i przechowywania mienia
    • stałej obsługi prawnej i biurowej,
    • dystrybucji energii elektrycznej, cieplnej lub chłodniczej oraz gazu przewodowego

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *