Kiedy można odliczyć podatek VAT na podstawie paragonu?

calculator-1600025_640

W niektórych sytuacjach, przedsiębiorca ma prawo do odliczenia podatku VAT z otrzymanego od sprzedawcy paragonu.

Według przepisów prawa podstawą do odliczenia VAT są faktury. Jednakże istnieją sytuacje, w których to niektóre dokumenty mogą być traktowane na równi z fakturami np. przejazd autostradą płatną.

W związku z powyższym według rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wystawiania faktur (Dz. U. z 2013 r. poz. 1485) w § 3 pkt 4 – można odliczyć podatek VAT z paragonu w niektórych sytuacjach, np. gdy posiada się dowód zapłaty za przejazdy autostradami płatnymi oraz bilety jednorazowe za przejazd na odległość nie mniejszą, niż 50 km.

Jednakże ww. paragon musi zawierać takie dane jak:

  • numer i datę wystawienia,

  • imię i nazwisko lub nazwę podatnika (sprzedawcy),

  • numer, za pomocą którego sprzedawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku,

  • informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi, w szczególności nazwę autostrady, za którą przejazd pobierana jest opłata,

  • kwotę podatku,

  • kwotę należności ogółem.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *