Przeniesienie firmy za granice – 2019 rok

Być może to ostatni moment na przeniesienie swojej firmy za granicę, ponieważ od nowego roku wejdą niekorzystne zmiany dla przedsiębiorców, zwane „exit tax”.

Od 1 stycznia 2019 roku przeniesienie swojej firmy za granica stanie się mało opłacalne. Dlaczego? Wyjaśniamy poniżej.

Na czym polega?

Pojęcie tzw. „exit tax”, to inaczej narzucony podatek od przeniesienia firmy z Polski za granicę.

Polega to na opodatkowaniu niezrealizowanych zysków kapitałowych.

Jaki jest jego cel?

Celem wprowadzenia takiego opodatkowania jest zniechęcenie podmiotów do przenoszenia swoich siedzib czy aktywów majątkowych do rajów podatkowych. Natomiast w przypadku wyprowadzki polskiego przedsiębiorcy z Polski, podatek ten stanowić ma rekompensatę dla państwa dotyczącą utraty wpływów związanych z opodatkowaniem dochodów takiego przedsiębiorcy.

Zgodnie z art. 5 dyrektywy ATAD podatnik podlega podatkowi w kwocie równej wartości rynkowej przenoszonych aktywów w chwili ich przeniesienia, pomniejszonej o ich wartość do celów podatkowych, w czterech poniższych przypadkach:

a) podatnik przenosi aktywa ze swojej siedziby głównej do stałego zakładu w innym państwie członkowskim lub w państwie trzecim;

b) podatnik przenosi aktywa ze swojego stałego zakładu w państwie członkowskim do swojej siedziby głównej lub innego stałego zakładu w innym państwie członkowskim lub w państwie trzecim;

c) podatnik przenosi swoją rezydencję podatkową do innego państwa członkowskiego lub państwa trzeciego, z wyłączeniem aktywów, które pozostają faktycznie powiązane ze stałym zakładem w pierwszym państwie członkowskim;

d) podatnik przenosi działalność gospodarczą prowadzoną przez swój stały zakład z jednego państwa członkowskiego do innego państwa członkowskiego lub do państwa trzeciego.

Nowelizacja tworzona przez Ministerstwo Finansów dotyczy również osób fizycznych, które zamieszkują Polskę od co najmniej 5 lat. W wypadku osób fizycznych podatek obejmie przychody z działalności gospodarczej, udziały i akcje spółek kapitałowych czy papiery wartościowe. Jednak w odniesieniu do osób fizycznych, wprowadzony ma zostać próg kwotowy, który według Resortu Finansów ma być „wysoki”, aczkolwiek nie wiadomo jeszcze dokładnie jaka to będzie kwota.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *