Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Jednolity plik kontrolny

office-1246484_640
Dopiero niedawno zostało wprowadzone nowe pojęcie Jednolity Plik Kontrolny i dlatego też jeszcze nie wszyscy podatnicy rozumieją, co tak naprawdę ono oznacza.

Wprowadzenie JPK ma na celu głównie usprawnienie pracy Urzędów Skarbowych, ale również (przynajmniej w założeniach) przynieść realne korzyści samym podatnikom. Dzięki nowemu jednolitemu plikowi kontrolnemu urzędy skarbowe mogą precyzyjniej dokonywać kontroli ksiąg i dowodów księgowych danego przedsiębiorstwa. Natomiast podatnicy mogą w szybszej i wygodniejszej formie przekazywać swoje dane o przedsiębiorstwie.

Korzyści, jakie przyniósł JPK po wprowadzeniu go w innych krajach UE…

W innych krajach, gdzie plik JPK został już wprowadzony, zanotowano kilkunastoprocentowy wzrost ściągalności podatków. Wszystko przez to, iż urzędy skarbowe mogą dużo łatwiej i skuteczniej kontrolować swoich podatników przy użyciu ustalonych siedmiu struktur JPK — podatnik nie ma możliwości ukrycia żadnych informacji.

JPK został już wprowadzony w krajach członkowskich UE, m.in. Austria, Belgia, Dania, Holandia, Litwa, Luxemburg, Niemcy, Słowenia, Szwecja, Portugalia, Wielka Brytania.

Co to jest Jednolity plik kontrolny?

JPK to skrót od pełnej nazwy „Jednolity Plik Kontrolny”. Jak wspomniano powyżej, plik zawiera w sobie wszystkie dane o operacjach gospodarczych danej firmy, za dany okres. Zapisany jest w formacie XML i składa się z siedmiu oddzielnych struktur raportowych, dzięki czemu cechuje się łatwym przetwarzaniem.

Jakie są struktury logiczne w JPK?

Jak wspomniano już powyżej, struktury logiczne składają się z siedmiu pozycji – struktur logicznych i są to kolejno:

  • Struktura 1 – księgi rachunkowe – JPK_KR
  • Struktura 2 – wyciąg bankowy – JPK_WB
  • Struktura 3 – magazyn – JPK_MAG
  • Struktura 4 – ewidencje zakupu i sprzedaży VAT – JPK_VAT
  • Struktura 5 – faktury VAT – JPK_FA
  • Struktura 6 – podatkowa księga przychodów i rozchodów – JPK_PKPIR
  • Struktura 7 – ewidencja przychodów – JPK_EWP

Jak przekazać plik JPK?

Plik JPK przekazywany jest za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Na żądanie organów podatkowych i kontroli skarbowej podatnicy zmuszeni są do przekazania swoich elektronicznych ksiąg podatkowych i dowodów księgowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na nośniku danych.

Kiedy trzeba przekazać JPK?

Pliki JPK muszą być dostarczone do organów podatkowych i organów kontroli skarbowej w terminie:

  • od 1 lipca 2016 r. – duże podmioty
  • od 1 lipca 2018 r. – mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.

Co miesiąc podatnicy muszą przekazywać swoją ewidencję zakupu i sprzedaży w wersji elektronicznej za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Z tym że dany zapis obowiązuje od:

  • 1 lipca 2016 r. – duże podmioty
  • 1 stycznia 2017 r. – małe i średnie podmioty
  • 1 stycznia 2018 r. – mikro przedsiębiorcy.
    Jakie korzyści dla podatników?

Przede wszystkim dla podatników jest to wygodniejsza forma przekazywania danych o przedsiębiorstwie. Jak wiadomo nie od dziś, wszystko, co dokonywane elektronicznie staje się po prostu szybsze i wygodniejsze. Podatnicy zaoszczędzają czas na osobistym przekazywaniu dokumentów w formie papierowej oraz mają możliwość przesyłania plikiów za pomocą narzędzi elektronicznych z każego miejsca na ziemi. 

W związku z powyższym wprowadzenie możliwości wysyłania pliku JPK w formie elektronicznej, ułatwia firmom ich działanie, a dodatkowo skraca czas kontroli i obniża koszty.

Bardzo ważna kwestia dla podatników to również ta, iż w wielu przypadkach samo wysłanie pliku JPK kończy się tylko na formie sprawdzenia, a więc kontrola u podatnika nie będzie konieczna. Tylko w wyjątkowych sytuacjach będzie przeprowadzana osobista kontrola skarbowa u podatnika.

Dodatkowo podatnicy będą mieli większą możliwość kontroli, ponieważ będą mogli swobodnie kontrolować pracę służb księgowych.

Jakie korzyści dla administracji?

Administracja będzie miała pełną kontrolę nad danymi podatników, a wszystkie dane będą uporządkowane, co zdecydowanie przyśpieszy wykonywanie czynności sprawdzających, czy samej kontroli — dzięki automatyzacji weryfikacji danych.

Odjęcie czasu w wykonywaniu ww. czynności pozwoli administracji na większe skupienie się na ustaleniu ewentualnych nieprawidłowości i pozwoli je szybko ustalić, a dodatkowo przyśpieszy także kwestię potwierdzania prawidłowości rozliczeń. Natomiast w przypadku ustalonych nieprawidłowości pozwoli szybko im przeciwdziałać, tak więc zmniejszy się ilość wyłudzeń VAT-u czy unikania opodatkowania.

Podsumowując cały proces działania administracji, zostanie zoptymalizowany i dopracowany, tak aby wszystkie wykonywane czynności były dokładniejsze, a dzięki ujednoliceniu wszystkich procedur będzie większa efektywność w zarządzaniu kontrolami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *