Strona korzysta z plików cookies i innych technologii automatycznego przechowywania danych do celów statystycznych, realizacji usług i reklamowych. Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki będą one zapisane w pamięci urządzenia. Okay!

Jak zapłacić podatek PIT na raty?

Jeżeli podatnik nie opłaci w terminie podatku, to musi liczyć się z naliczeniem odsetek do jego zobowiązania.

W związku z powyższym podatnik jest obowiązany do uregulowania zobowiązania podatkowego wobec urzędu skarbowego. Dodatkowo zobowiązanie to musi powiększyć o odsetki za zwłokę w zapłacie.

Jeżeli podatnik nie ureguluje swojej zaległości, to organy mogą wszcząć postępowanie egzekucyjne. Co oznacza, że mimo zobowiązania i odsetek będzie musiał jeszcze zwrócić koszty prowadzenia danego postępowania.

Natomiast podatnik, który przez dłuższy czas i nagminnie nie będzie chciał w terminie wpłacać podanego zobowiązania podatkowego, to może jeszcze podlegać karze grzywny.

Formy przedłużenia terminu zapłaty

Według przepisów przewiduje się pięć form przedłużenia zapłaty ww. podatku. Jednakże należy najpierw złożyć odpowiedni wniosek do organu podatkowego w celu jego akceptacji. Dopiero wtedy można skorzystać z wybranej ulgi.

Mianowicie wyróżniamy pięć form przedłużenia:

  • odroczenie terminu płatności podatku,
  • rozłożenie zapłaty podatku na raty,
  • odroczenie zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę
  • rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub
  • odroczenie lub rozłożenia na raty zapłaty odsetek od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek.

Oprócz powyższych wniosków, możliwe jest również złożenie specjalnego wniosku o umorzenie zaległości podatkowej. Dzięki temu można umorzyć całą zaległość podatkową, a więc łącznie z odsetkami za zwłokę – w części lub w całości.

"Podstawa do ulgi wystąpi, gdy miejsce ma niezawinione pogorszenie sytuacji podatnika spowodowane np. kradzieżą, pożarem, stratą pracy (przeniesienie obowiązków łożenia na podatnika na Skarb Państwa), chorobą, dodatkowymi obowiązkami związanymi z chorobą dzieci lub ich utrzymaniem, klęska, wypadek losowy uniemożliwiający zarobkowanie lub zmuszający do ponoszenia dodatkowych kosztów."

Po złożeniu odpowiedniego wniosku (z lisy ww.) i ustaleniu nowego terminu płatności lub rozłożeniu na raty, podatnik i tak musi ciągle pilnować tych terminów zapłaty. Aby nie przekroczyć ponownie (nowego) terminu zapłaty podatku (zobowiązania wobec organu skarbowego).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *