Faktura do paragonu – kiedy można ją wystawić?

calculator-1600025_640

Przedsiębiorca, który dokona zakupu towarów do dalszej odsprzedaży i transakcja ta zostanie udokumentowana paragonem fiskalnym, powstaje pytanie: czy można poprosić sprzedawcę o wystawienie faktury do paragonu?

Według przepisów prawa nabywca może prosić sprzedawcę o wystawienie faktury do paragonu, jednakże musi tego dokonać w określonym terminie. Natomiast sprzedawca ma zawsze obowiązek wystawienia faktury na żądanie klienta i nie może mu odmówić – mówi o tym art. 106i ust. 6 ustawy o VAT.

W związku z powyższym sprzedawca ma obowiązek wystawienia faktury do paragonu:

  • nie później niż 15. dnia kolejnego miesiąca, jeżeli zgłoszenie miało miejsce do końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty;

  • nie później niż do 15. dnia od dnia zgłoszenia żądania, jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone po upływie miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.

Co jeżeli klient zgubił paragon?

Jeżeli klient zgubił paragon to przedsiębiorca może zweryfikować transakcję poprzez odczyt z kasy fiskalnej lub klient ma możliwość przedstawienia innych dowodów świadczących o zaistniałej transakcji (np. potwierdzenie przelewu, zapłaty kartą płatniczą itp.).

Oczywiście w tym wypadku sprzedawca musi dodać adnotację do faktury, iż paragon nie został dołączony i dlaczego.

Podsumowując, klient może zgłosić się do sprzedawcy z prośbą o wystawienie faktury ale bez przedstawienia paragonu fiskalnego. Natomiast sprzedawca ma obowiązek wystawienia faktury takiemu klientowi, ale z dodaniem adnotacji z przyczynami braku paragonu np. zgubienie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *